Build your base

Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem ei est.

Zašto Međimurci (ne)odustaju od traminca?

Zašto Međimurci (ne)odustaju od traminca?

Prekrasna kušaonica Vinarije Kocijan u središtu Štrigove u posljednjih nekoliko godina, otkako ju je izgradio Petar Kocijan, ne prestaje biti epicentar vinskih događanja tog međimurskog vinskog središta. Naravno, uz fantastične pušipele i jedan od najboljih hrvatskih rajnskih rizlinga, tu su i legendarni „zalogajčići“, kako Kocijani nazivaju vrlo posebno uparivanje koje prati njihova vina.

Nažalost, Petar Kocijan je među rijetkim međimurskim vinarima koji u svom sortimentu ne odustaje od traminca. I dobro da je tako, jer Petrovi traminci, kako i sam tvrdi, svojom aromom i okusima izazivaju prave ovacije. Odnosno, „nema vinca do mirisavog traminca“!

Petar Kocijan će u svom predavanju, tijekom kojeg ćemo kušati nekoliko njegovih traminaca iz različitih berbi, objasniti zašto je traminac sorta od koje vinari u Međimurju sve više bježe i zašto njemu to ne pada na pamet.

Ulaznica za radionicu Petra Kocijana je 100 eura i to je dnevna ulaznica za svih osam radionica Festivala traminca. Radionice će se održati u Starom podrumu Iločkih podruma i Kuriji Brnjaković 8. lipnja, od 10-17 sati. Rezervirajte svoje mjesto na telefon: 0916400527 ili na mail: zeljko.garmaz@gmail.com

Međimursko vinogorje u proteklih je nekoliko godina kontinuirani izvor dobrih vina i vinarija i ne pokazuje namjeru posustati. Najnovija dobra vijest ne dolazi iz neke nove i neafirmirane vinarije, kojih zapravo ne nedostaje i o kojima uskoro planiram pisati zasebni tekst, nego iz jedne od standardno dobrih i tržišno afirmiranih, s tradicijom pouzdanih vina od par desetljeća. Radi se o vinariji Kocijan iz Štrigove, koja je na tržištu s vinom buteljiranim pod vlastitom etiketom prisutna još od 1997. godine, kada su napunili prvu komercijalnu berbu.

Kocijani su široj publici prije svega poznati po sauvignonu, kao i većina drugih međimurskih vinskih obitelji, jer sauvignon u Međimurju tradicionalno pokazuje dobre rezultate, bolje izražava svježinu i eleganciju od onih iz toplijih regija i obično je intenzivnijeg mirisa, a pritom posjeduje strukturu i herbalnu pikantnost, toliko cijenjena sortna svojstva. Međutim druge su dvije sorte pravi razlog zašto treba obratiti pažnju na ovu samozatajnu štrigovsku obitelj. Prva je pušipel, a druga rajnski rizling. Kocijani su 2020. godine zasadili novi vinograd s 3000 trsova pušipela dobivenih klonskom selekcijom od materijala od starih međimurskih loza. Klonsku selekciju su proveli stručnjaci Agronomskog fakulteta u Zagrebu s profesorom Darkom Preinerom kao voditeljem projekta i u suradnji s udrugom vinara Hortus Croatiae i Međimurskom županijom.

Radi se o vinu s novom dimenzijom kvalitete, koje se nije zasadilo samo kod Kocijana nego i u drugih vinara, pa vrijedi nestrpljivo čekati razvoj nove ere pušipela u Međimurju.

U vinogradu vinarije Horvat 2012. zasađen je pokusni nasad sa 32 klonska kandidata iz kojih se u konačnici izdvojilo i registriralo pet klonova: dva idealna za standardna mirna vina, dva za pjenušce i jedan za desertna vina. Kocijani su od navedenih pet odabrali klon Pušipel 111, koji je davao više ekstrakta od drugih i nudio idealan omjer šećera i kiselina.

Prošle godine, dakle 2023. ubrali su prvi urod novog nasada i proizveli prvo vino, koje na prvi gutljaj jasno daje na znanje da se radi o prekretnici, o vinu, to jest o klonu, koji će promijeniti percepciju pušipela i sorti otvoriti vrata i onih potrošača koji su do sada možda bili i skeptični. Pušipel, naime, standardno vole isti ljudi koji vole i njemački ili austrijski riesling, ali oni koji ne vole izraženije rizlingovske kiseline obično će izbjegavati i pušipel. Međutim, sada više neće. Novi pušipel od klona 111 ima više dubine i više okusa, u grožđu više šećera i cjelokupni balans vina je na nekoj novoj razini, a da pritom nije izgubio svoju lepršavost i eleganciju. Ima ga više, traje dulje i ništa ne strši, čak niti kiseline za one koji su na to osjetljiviji. Radi se o vinu s novom dimenzijom kvalitete, koje se nije zasadilo samo kod Kocijana nego i u drugih vinara, pa vrijedi nestrpljivo čekati razvoj nove ere pušipela u Međimurju. Naročito za par godina kada se korijenski sustav potpuno razvije i loza uđe u zrelo životno doba.

Druga vijest iz vinarije Kocijan je vino od rajnskog rizlinga. Sorta koja se već dugo uzgaja u tom podrumu, ali prolazi sasvim ispod radara, a radi se o uvjerljivo najboljem vinu vinarije. Rajnski rizlinzi iz berbi 2019. i 2022. kvalitetom, balansom i širinom aroma pripadaju samom vrhu produkcije te sorte u razredu mirnih i suhih vina u zemlji i šire, a posjeduju i potencijal za dugogodišnje čuvanje.